اهدای جایزه برتولت برشت ۲۰۱۸ به نویسنده گرجی‌تبار

۲۴ بهمن ۱۳۹۶ کتاب و کتاب خوانی

 

 

تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۵

, مترجم : مریم سیفی‌پور

 

 

نینو خاراتیشویلی، نویسنده گرجستانی‌تبار آلمانی جایزه برتولت برشت را برای اثر تحسین‌شده‌اش با عنوان «زندگی هشتم» دریافت کرد.

اهدای جایزه برتولت برشت 2018 به نویسنده گرجی‌تبار

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(۱۱۰ کتاب) به نقل از آجاندا نیوز- اعضای هیئت داوران جایزه ادبی برتولت برشت شهر آوگسبورگ نینیا خاراتیشویلی، نویسنده آلمانی‌زبان گرجی‌تبار را به عنوان برنده این جایزه ادبی در سال ۲۰۱۸ معرفی کردند.

اثر خاراتیشویلی با عنوان «زندگی هشتم» که پس از انتشار نقدهایی مثبت بسیاری را دریافت کرده بود، زندگی چند نسل مختلف از یک خانواده در چند کشور متفاوت را روایت می‌کند. این رمان هم‌چنین در روزنامه فرانکفورت آلگماینه زایتونگ که از مهم‌ترین روزنامه‌های آلمان است به عنوان بهترین و جسورانه‌ترین رمان آلمانی زبان معرفی شده بود.

هیئت داوران این نکته را یادآوری کرد که رمان انتخاب‌شده «روز هشتم» نوشته خاراتیشویلی می‌تواند یک شناخت کاملاً تازه از گذشته‌ به مخاطب اروپای غربی از دیدگاه راوی اروپای شرقی بدهد. اعضای هیئت داوران این جایزه شامل افرادی چون اندریا کوشویتز، هوبرت اشپیگل،توماس وایتزل، ماتیاس مایر و شرمین لانگوف بودند.

خاراتیشویلی در سال ۱۹۸۳ میلادی در تفلیس متولد شد و در سال ۱۹۹۵ به آلمان مهاجرت کرد. این نویسنده آلمانی‌زبان هم‌چنین برای آثار دیگرش تا به‌حال توانسته جوایز ادبی آلمانی متعددی را برنده شود.

 جایزه ادبی برتولت برشت که هر سه سال یک بار اهدا می‌شود در سال ۱۹۹۵ میلادی در شهر آوگسبورگ، محل تولد برتولت برشت، شاعر و نمایشنامه‌نویس شهیر آلمانی راه‌اندازی شد. این جایزه که از مهم‌ترین جوایز ادبی آلمانی‌زبان شناخته می‌شود، امسال برای نهمین بار است که برنده‌اش را معرفی می‌کند. نویسندگان، نمایشنامه‌نویسان و شاعرانی چون اورس ویدمر، سیلکه شویارمن، اینگو شولتسه از برندگان پیشین این جایزه هستند.

 

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم