تنها ۳ درصد درآمد مالیات، از دریافت اجاره بها است

مدیر کل امور مالیاتی شرق استان با بیان اینکه اجاره بها، تنها ۳ درصد از درآمد مالیات را به خود اختصاص داده است گفت: در پی تعامل با مؤدیان درچهارچوب قانون، محوریت اصلی ارزش گذاری اجاری املاک صورت می پذیرد.

تنها ۳ درصد درآمد مالیات، از دریافت اجاره بها است

به گزارش صد و ده کتاب از پردیس، علی بهرامی مدیرکل امور مالیاتی شرق استان تهران در جلسه ای با هدف بررسی نحوه قیمت گذاری ارزش اجاری املاک و بهبود در فرآیند این ارزش گذاری که با حضور نمایندگان اتاق اصناف پردیس در سالن جلسات اداره کل امور مالیاتی شرق استان تهران برگزار شد، اظهار کرد: از سال ۱۳۹۵ سازمان امور مالیاتی یک برنامه کلی به کل کشور ارائه داده  و الگوهای نوین در زمینه ارزش گذاری اجاری املاک مطرح شد و سعی اداره کل براین بوده است تاجای ممکن بلوک ها را کوچک کند تا ارزش گذاری و قیمت گذاری لحاظ شده به واقعیت نزدیک تر باشد و در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی حاضر به تعامل با مؤدیان هستیم. وی به فرآیند هوشمندسازی تعیین ارزش اجاری املاک اشاره کرد و گفت: هدف از هوشمند سازی این است که ممیز محوری کنار گذاشته و اطلاعات محوری باشد.  بهرامی افزود: در گذشته، بحث علی الرأس مطرح بوده و اجاره هر محل کسب متفاوت بود ولی در حال حاضر با هوشمند سازی فرآیندهای مالیاتی، سامانه ارزش گذاری اجاری املاک به صورت هوشمند، بلوک بندی لازم را انجام و در هر سال اطلاعات به روزتری در اختیار سامانه قرار می گیرد که این اطلاعات در هر سال به روز و صورت تکمیلی در اختیار واحدهای مالیاتی  قرار می گیرد و بر آن اساس مالیات براجاره تعیین می شود. مدیرکل امور مالیاتی شرق استان ادامه داد: در حال حاضر شهر بومهن در چند بخش بلوک بندی شده و بر خیابان اصلی به چند بخش تقسیم شده و ارزش اجاری زیر قیمت روز انجام شده و اگر مؤدی مشکل داشته باشد می تواند اعتراض کرده و پرونده به هیئت های حل اختلاف مالیاتی ارجاع داده خواهد شد و با ارائه اسناد و مدارک مطالبه حق کند و فرد می تواند به صورت مکتوب اسناد و مدارک کافی را در اختیار اداره کل قرار دهد و در سال‌جاری پیگیری می کنیم که هرگونه تعامل با اصناف و اتحادیه ها در چارچوب قانون به صورت حداکثری اتفاق بیفتد. وی تصریح کرد: در حال حاضر ما چند نوع منبع مالیاتی نظیر ارزش افزوده، عملکرد، مالیات اجاره، تراکنش های بانکی و اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان را داریم و مالیات اجاره بها ما تنها حدود ۳ درصد از این منابع مالیاتی را به خود اختصاص می دهد اما در هرحال پاسخگوی مؤدیان در راستای رعایت حقوق شهروندی و تکریم ارباب رجوع هستیم. بهرامی اضافه کرد: در سالجاری نسبت به تعامل با اصناف مشکلی نداشته و در بحث اظهارنامه باید از اصناف شرق استان تشکر کنیم زیرا اولین سالی بود که اظهارنامه ها باید براساس دستگاههای کارتخوان ارائه می شد و با وجود پراکندگی شهرستانها تعامل حداکثری با اصناف پردیس، فیروزکوه و دماوند برقرار شد و جلساتی برگزار و به نتایج مطلوبی رسیدیم.

  مدیرکل امور مالیاتی شرق استان تهران، افزود: در سالجاری حدود ۱۵،۴۰۲ مورد تبصره ۱۰۰ ق.م.م و همچنین ۷،۴۶۰ مورد اظهارنامه مالیاتی اضافه شده که نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری داشته است. وی ادامه داد: امسال سعی بر این است تا تعیین ارزش گذاری اجاری املاک شرق استان در راستای تعامل حداکثری با مؤدیان و در چارچوب ضوابط و قوانین جلساتی با حضور نمایندگان ادارات مالیاتی و نماینده اتحادیه املاک شهرستان های پردیس، دماوند و فیروزکوه برگزار شود. بهرامی ادامه داد: در سایر بخشها نظیر بخشودگی جرائم، تقسیط بدهی ها و پیگیری پرونده های مربوط به تراکنش های بانکی، حاضر به تعامل با کلیه اصناف و مؤدیان هستیم. انتهای پیام/۶۷۰۱۶/

دیدگاهتان را بنویسید